Měli by být akcionáři králové?

Ten příběh se odehrává ve Francii, v Belgii a v Lucembursku. Ve skutečnosti je to však příběh panevropský a z ekonomického hlediska se dotýká celého světa. Během transakce, která začala jako nepřátelské převzetí, získala největší ocelářská firma na světě Mittal kontrolu nad druhou největší světovou firmou Arcelor.

Nejde přitom o pouhé převzetí firmy; je to konflikt mezi byznysem a sociálními modely. Původně francouzská a lucemburská a poté převážně belgická firma Arcelor má totiž silnou základnu v Brazílii a působí ve značné části světa. Zaměřuje se na vysoce kvalitní speciální ocelové produkty určené pro použití v nejsložitějších podmínkách. Tyto vysoce kvalitní produkty se prodávají v rámci střednědobých a dlouhodobých kontraktů především dlouholetým zákazníkům. Arcelor, který je jednou z nejstarších ocelářských firem na světě, je jen velmi málo závislý na vysoce spekulativním celosvětovém trhu se surovou ocelí a jeho zaměstnanci jsou (v průměru) vysoce kvalifikovaní a stabilní.

Mittal je naproti tomu konglomerátem, který se za pouhá dvě desetiletí stal zničehonic světovou ocelářskou jedničkou. Dosáhl toho geniální konsolidací a racionalizací oceláren po celém světě. Prezidentem je Ind, avšak firma nemá v Indii žádnou továrnu. Těžiště Mittalu spočívá ve východní Evropě, ale firma má silné zastoupení také v Asii (Jižní Korea) a Latinské Americe.

https://prosyn.org/AKmxOTVcs