96

Mělo by Německo opustit euro?

MNICHOV – Finančník George Soros loni v létě naléhavě vyzval Německo, aby souhlasilo se zřízením Evropského stabilizačního mechanismu, přičemž Němce vybídl, aby „vedli nebo odešli“. Dnes tvrdí, že Německo by mělo euro opustit, pokud bude dál blokovat zavedení eurobondů.

Soros si zahrává s ohněm. Odchod z eurozóny je přesně tím, co požaduje nově založená strana „Alternativa pro Německo“, která se těší podpoře širokých vrstev obyvatelstva.

Okamžik „křupnutí“ se rychle blíží. Kypr je už téměř mimo eurozónu, kolaps jeho bank oddálilo pouze poskytnutí naléhavé likvidní pomoci Evropskou centrální bankou a v posledních parlamentních volbách v Itálii získaly euroskeptické strany vedené Beppem Grillem a Silviem Berlusconim dohromady 55% hlasů.

Navíc je nepravděpodobné, že Řekové a Španělé budou schopni nést ještě dlouho břemeno úsporných hospodářských opatření, když se nezaměstnanost mladých lidí šplhá k 60%. Hnutí za nezávislost v Katalánsku už získalo takovou dynamiku, že jeden přední španělský generál přísahal, že vyšle vojáky do Barcelony, pokud tato autonomní oblast uspořádá referendum o odtržení.