Sdílení břemene těžkých časů

PRINCETON – Ekonomické chmury, jež obestřely svět vampnbsp;roce 2008, přivedly ledaskoho kampnbsp;otázce, zda byla předchozí zdánlivá prosperita skutečná. Víme, že vampnbsp;zemích tak rozdílných, jako jsou Čína, Indie, Rusko a Spojené státy, prudce vzrostl počet miliardářů. Obecněji řečeno, že horní 1% populace prosperovalo. Jenže mezera mezi bohatými a chudými se rozšířila a příjmy chudých lidí i střední třídy, přinejmenším vampnbsp;USA, stagnovaly.

Není divu, že plány na záchranu bank, pojišťoven, a dokonce automobilek za peníze daňových poplatníků dnes mnozí lidé sledují se skepsí. Je to jen další případ, kdy se politici snaží zajistit, aby se movitá elita, která je podporuje, měla i vampnbsp;těžkých časech líp než všichni ostatní?

Je ovšem chybou se při posuzování přínosů hospodářského růstu zaměřovat na to, zda se rozšířila, nebo zúžila mezera vampnbsp;příjmech bohatých a chudých. Pokud se roční příjem jedince zvýšil zampnbsp;300 na 500 dolarů, může to být dost na to, aby vybředl zampnbsp;krajní bídy, a pro blahobyt dané osoby a její rodiny to bude znamenat obrovskou změnu. Pokud ve stejnou dobu příjem jedince, který vydělává milion dolarů, vzroste o sto tisíc dolarů, příjmová propast se zvětší. Avšak vzhledem kampnbsp;tomu, že sto tisíc dolarů neznamená pro blahobyt člověka, který si vydělává milion dolarů, až takový rozdíl, propast vampnbsp;blahobytu se zúží.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nS5elDX/cs;