0

Jak prodat Ameriku

Před rokem Condoleezza Riceová, tehdy poradkyně pro národní bezpečnost Spojených států, prohlásila: „Jsme v prvé řadě součástí války myšlenek, nikoliv armád.“ Měla pravdu, avšak jde o válku, v níž USA prohrávají, neboť jsou pravidelně v obklíčení al-Káidy.

Hrozí, že antiamerikanismus, který po celém světě sílí, připraví USA o měkkou moc čili o schopnost přitahovat, kterou potřebují, aby uspěly v tažení proti terorismu. Jak prokázal Irák, tvrdá vojenská moc sama zajistit řešení nedokáže. Jeden průzkum veřejného mínění za druhým potvrzuje, že měkká moc Ameriky upadá, zejména v islámském světě. I v domněle přátelských zemích, jako je Jordánsko a Pákistán, víc lidí podle svých slov důvěřuje Usámu bin Ládinovi než Georgi Bushovi.

Informace znamenají moc a dnes k nim má přístup čím dál větší část světové populace. Dávno minuly doby, kdy činitelé diplomatické služby USA vyjížděli do odlehlých regionů třetího světa v džípech, aby tam venkovanům odříznutým od světa promítali filmy z pásku. Pokroky techniky vedly k informační explozi a veřejnost začala být mnohem citlivější na propagandu. Svět je zaplaven informacemi, z nichž některé jsou přesné, jiné zavádějící.

Politika se tudíž stala soupeřením o věrohodnost. Zatímco svět tradiční mocenské politiky typicky definují ti, jejichž vojsko nebo hospodářství vítězí, politika v informačním věku spočívá v tom, čí příběh zvítězí. Vlády soupeří jak mezi sebou, tak s dalšími organizacemi, a snaží se posílit svou vlastní důvěryhodnost a oslabit důvěryhodnost svých protivníků. Vláda USA bohužel nedrží krok.