0

Rusko zůstává doma

MADRID – Pouhé tři dny před návratem do Kremlu v postavení ruského prezidenta se Vladimír Putin za zavřenými dveřmi své rezidence v Novo-Ogarjovu nedaleko Moskvy sešel s americkým poradcem pro národní bezpečnost Tomem Donilonem, který přicestoval, aby tlumočil opětovné odhodlání prezidenta Baracka Obamy posílit spolupráci s Ruskem. Domů se ale Donilon vrátil s prázdnýma rukama: Putin se nezúčastní summitu G8 ve dnech 18-19. května v Camp Davidu ani summitu NATO ve dnech 20-21. května v Chicagu, navzdory Obamově snaze vyhovět Rusku tím, že summit G8 přesunul z Chicaga.

Příležitost, která by byla prvním setkáním mezi Obamou a Putinem po jeho návratu na post ruského prezidenta, se tak odsouvá až na summit G-20 v mexickém Los Cabos, plánovaný na 18-19. června. Tento odklad vyvolal mnoho spekulací.

Někteří za důvody Putinovy absence označují nedávná pnutí mezi Ruskem a Spojenými státy, která vzešla z Putinovy čím dál tvrdší reakce na protesty jeho domácích odpůrců. Jiní naznačují, že Putinova zdrženlivost plyne z rozbrojů uvnitř Kremlu.

Ať už Putinovo jednání vychází z čehokoli, oba květnové summity výrazně zasáhnou vztahy mezi oběma zeměmi, vzhledem ke globálním bezpečnostním otázkám, jež má diskutovat G-8, a k nutnosti příprav na účast Ruska na protiraketovém štítu NATO.