0

Ruská nezákonná legálnost

MOSKVA – Plukovník Jurij Budanov je usvědčený násilník a vrah. V prosinci byl propuštěn z vězení, kde si odpykal polovinu trestu za znásilnění a vraždu osmnáctileté Čečenky Elsy Kungajevové.

Světlana Bachminová byla právničkou ropné společnosti Jukos, kterou dříve řídil Michail Chodorkovskij. V roce 2004 byla zatčena a v roce 2006 odsouzena k šesti a půl letům vězení za zpronevěru a daňové podvody. Stejně jako Budanov požádala v roce 2008 o předčasné propuštění z vězení. Její žádost byla zamítnuta, stejně jako byla v roce 2006 zamítnuta její prosba o pozastavení výkonu trestu do doby, než dva její malí synové dosáhnou věku 14 let – na což měla podle ruských zákonů právo.

Vasilij Alexanjan byl výkonným viceprezidentem Jukosu a jako právník hájil Chodorkovského a jeho partnera Platona Lebeděva poté, co byli v roce 2003 zatčeni. Později byl vyloučen z advokátní komory a v dubnu 2006 ho zatkla policie. V té době už byl Alexanjan v kritickém stavu kvůli nemoci AIDS, jejíž léčba mu byla odepřena. V prosinci 2008 schválil moskevský městský soud jeho propuštění na kauci 50 milionů rublů (v té době asi 1 775 000 amerických dolarů).

A konečně si vezměme Chodorkovského a Lebeděva samotné. V roce 2003 byli zatčeni za daňové podvody a v roce 2005 odsouzeni k osmi letům vězení. Trest si odpykávají v Čitě u hranic s Čínou, ačkoliv ruské zákony předepisují, že v případě zločinů, z nichž byli usvědčeni, mají odsouzení právo být vězněni v blízkosti svého bydliště, v tomto případě Moskvy.