10

Kennanova odplata

LONDÝN – Ruský prezident Vladimir Putin počátkem tohoto měsíce oznámil, že plynárenský gigant Gazprom začne za dodávky na Ukrajinu požadovat platby s měsíčním předstihem. Britský deník Observer zveřejnil v reakci na to pozoruhodnou karikaturu zachycující Putina na trůnu s dýkami obrácenými ostřím ven, jak uzavírá kohout plynovodu směřujícího na Ukrajinu a říká: „Blíží se zima“. Pozadí je sytě červené a Putin má na prsou srp, kladivo a lebku. Studená válka se přinejmenším podle některých lidí vrátila.

Než však zabředneme do studené války číslo dvě, bylo by vhodné připomenout si, proč vlastně vypukla studená válka číslo jedna. Konec komunismu odstranil jeden významný důvod: rozpínavé tendence Sovětského svazu a odhodlání západních demokracií těmto tendencím vzdorovat. Jiné důvody však přetrvávají.

Americký diplomat George F. Kennan je identifikoval jako neurotický pocit nejistoty a orientální tajnůstkářství na ruské straně a jako legalismus a moralismus na straně Západu. Střední cesta tvořená chladnou kalkulací zájmů, možností a rizik zůstává dodnes těžko uchopitelná.

Panuje názor, že Kennan položil intelektuální základy studené války – přinejmenším na Západě – svým „dlouhým telegramem“ z Moskvy v únoru 1946, na který navázal slavným článkem v časopise Foreign Affairs z července 1947, pod nímž se podepsal jako „X“. Kennan tvrdil, že dlouhodobý mír mezi kapitalistickým Západem a komunistickým Ruskem není možný kvůli kombinaci ruského pocitu nejistoty, Stalinovy potřeby vnějšího nepřítele a komunistického mesiášství.