3

Jak proměnit ekonomické štěstí v pohromu

CAMBRIDGE, MA – Často lze jen těžko pochopit, jak země, jimž byly rozdány velmi dobré ekonomické karty, mohou nakonec natropit tak velkou spoušť. Jako by se snažily spáchat sebevraždu tím, že vyskočí ze sklepa.

Mezi dva nejextrémnější (avšak ne jediné) případy patří Argentina a Venezuela, tedy státy, které těží z vysokých cen svého vývozu, ale stále míjejí dálnici k prosperitě, poněvadž odbočují do slepé uličky. Nakonec se budou muset otočit do protisměru a vrátit se terénem fiktivního pokroku na začátek.

Zarážející na tom je, že to není poprvé, co se jedna či druhá země ocitly v ekonomické slepé uličce. Říká se, že na cizích hlavách se učí jen holiči, avšak některé státy jako by se skutečně nedokázaly poučit z vlastních zkušeností. Základní důvod takto sebezničujícího chování možná ani nelze definovat. Rozhodně je však možné popsat, čím je cesta do pekel vydlážděná, ať už jsou úmysly jakékoliv.

Vše začíná ve chvíli, kdy nějaká nerovnováha způsobí, že se celková inflace nebo určitý klíčový cenový ukazatel – obvykle to bývá směnný kurz, ale může jít i o energii, vodu nebo benzin – ocitnou pod tlakem směrem vzhůru. Vláda pak využije své donucovací schopnosti k tomu, aby cenový růst zastavila.