Reviving Georgia’s Western Dream

Nedávná nestabilita v Gruzii zasadila ránu mezinárodní reputaci této země coby novopečené demokracie a představuje problém také pro Evropskou unii. Tváří v tvář listopadovým protestům v ulicích prohlásil prezident Michail Saakašvili, že jde o spiknutí rusko-gruzínského magnáta Badriho Patarkacišviliho s cílem sesadit vládu. Uzavřel tedy opozičně naladěnou soukromou televizní stanici Imedi TV (která patří Patarkacišvilimu), na devět dní vyhlásil výjimečný stav a vypsal na 5. ledna předčasné prezidentské volby.

Už od Saakašviliho inaugurace v lednu 2004, jemuž v roce 2003 předcházela „růžová revoluce“, vyvěšuje gruzínská vláda při oficiálních příležitostech vlajky EU. Gruzínci tento zápal sdílejí. Výzkum veřejného mínění provedený v září 2007 Mezinárodním republikánským institutem ukázal, že vstup do EU podporuje 81% Gruzínců.

Bez ohledu na výsledek voleb však nedávná krize odhaluje nedostatek angažovanosti EU ve prospěch bezpečnosti a demokracie v Gruzii. Navzdory strategické poloze Gruzie, která leží u Černého moře a má hranice s Ruskem, Ázerbájdžánem a Tureckem – a navíc se nachází na klíčové obchodní cestě spojující EU, Írán, Rusko a střední Asii –, Evropa v otázce nejtrvalejších politických problémů této země pouze přešlapuje na místě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/DoaIF4G/cs;