afriedman16_JOHANNEsEISELEAFPGettyImages_statueoflibertypurplemoon Johannes Eisele/AFP/Getty Images

Americký sen 2.0

JACKSON, WYOMING – Je načase přiznat, že americký sen je mrtev. Ty tam jsou podmínky, z nichž vyrůstal, tedy silný, vytrvalý hospodářský růst a meritokracie konstruovaná tak, aby bohatým znemožňovala ohýbat systém ve svůj prospěch.

Nicméně americký sen 2.0 je stále možný a bude na těch, kdo teď svádějí bitvu o Bílý dům, aby nabídli plán, jak jej učinit realitou. Pro začátek musí američtí lídři problém jasně vysvětlit. Deklarace nezávislosti za stěžejní rys amerického života prohlásila „cestu za štěstím“. Od roku 1776 každá generace usilovala o vzestupnou sociální mobilitu a po dlouhou dobu mnozí – byť ne všichni – dosahovali prosperity.

V průběhu více než sta let po občanské válce přetvářely Ameriku (a svět) průlomy v energetice, lékařství, telekomunikacích a dopravě. Dramaticky rosta hospodářská produktivita, stejně jako průměrná délka života. A po většinu tohoto období příliv skutečně nadnášel většinu člunů. Politici z obou stran přijali národní étos, že pilnou prací může prorazit kdokoli, a postupně, byť nedokonale jej zpřístupňovali přistěhovalcům, nebělochům, ženám, zdravotně postiženým a dalším, kteří byli historicky z příslibu amerického života vyloučeni.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/cMAJdNhcs