0

Nezapomínejme, jak je důležité zapomínat

SINGAPUR – „Dejte si pozor, co zveřejňujete na Facebooku,“ varoval americký prezident Barack Obama loni v září americké středoškoláky. „Ať uděláte cokoliv, někde ve vašem pozdějším životě se to objeví.“

Toto ponaučení získáme „natvrdo“ vlastně všichni: digitální informace téměř nikdy nevymizí, i kdybychom si to přáli. Výsledkem je trvalá stopa minulosti v přítomnosti. Tato skutečnost je jedním z největších problémů, jimž bude společnost čelit v době, kdy se počítače a internet stávají stále významnější součástí každodenního života.

Po celá tisíciletí bylo uchovávání informací nákladné a časově náročné, zatímco zapomínání představovalo přirozenou součást lidského bytí. V digitálním věku platí pravý opak: levné paměťové kapacity počítačů, výkonné procesory a všudypřítomný internet učinily z uchovávání informací normu.

Zamysleme se například nad tímto faktem: máme sklon uchovávat na harddisku hrubé koncepty, e-mailovou komunikaci za několik let a tisíce příšerných digitálních fotografií nikoliv proto, že stojí za to si je pamatovat, nýbrž proto, že je dnes obvyklé si je ponechávat. Nákladné je naproti tomu rozhodovat, co vymažeme. Zbavovat se dat stojí skutečně daleko více času a úsilí než si data ponechávat. A tak pro všechny případy klikneme na tlačítko „uložit“.