0

Rasa a americké prezidentské soupeření

BUENOS AIRES – Tři čtvrtiny Američanů v současnosti odsuzují výkon prezidenta George W. Bushe. Uvážíme-li to společně s faktem, že John McCain a jeho kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová sdílejí s Bushem téměř totožné politické přístupy a hodnoty, člověk by čekal, že Obama bude mít v průzkumech veřejného mínění větší náskok, než se ukazuje.

Že takový náskok nemá, způsobuje, obávám se, rasismus. Většina starších bělošských voličů Obamu v průzkumech zcela odmítá, byť jsou mnozí z nich s Bushem nespokojení. Ostatně třetina demokratů v různých etapách výzkumníkům odpověděla, že černošského kandidáta volit nebudou. A nedávná anketa prováděná Associated Press/Yahoo News naznačila, že rasa stojí Obamu v průzkumech šest procentních bodů.

Jde o rasismus většinou zastřený, projevovaný jen nepřímo. Tady jsou obzvlášť významné sdělovací prostředky, zejména čím dál populárnější konzervativní média a diskusní rádia. Obama je důsledně kritizován za svou „jinakost“ a „aroganci“, což jsou výrazy vyvolávající představu „odrzlého negra“ z časů segregace, které vlastně nejsou v dějinách Ameriky zas až tak daleko.

Bill O’Reilly, moderátor nejpopulárnější televizní talk show v nejsledovanější americké zpravodajské stanici Fox News, hovořil s Obamou tak přezíravě a blahosklonně, že některým divákům vytanul na mysli obrázek otrokáře ze starého hollywoodského filmu, který vykáže mladého černošského frajírka do patřičných mezí.