Čínská strategie Raúla Castra

MEXIKO – Rezignace Fidela Castra na dva ze tří vůdcovských postů, společně se zvolením jeho mladšího bratra Raúla za jeho nástupce, vyznačuje konec jedné éry… tak trochu. Raúl vystřídal Fidela coby předseda Rady ministrů a předseda Státní rady, ale nikoli jako první tajemník Komunistické strany Kuby. A při výjevu hodném zlatých let stalinismu získal Raúl jednohlasný souhlas kubánského „parlamentu“ o všech zásadních otázkách se s Fidelem radit.

Dokud tu Fidel bude – a bude psát, přijímat zahraniční hodnostáře a vyjadřovat se ke všemu od etanolu po americkou prezidentskou kampaň –, dvě věci budou stále jasné. Zaprvé, Raúl bude stěží schopen přikročit i jen k mírným, ryze hospodářským a regulačním reformám, do nichž poněkud naivně vkládá naději, že Kubáncům opět přinesou jídlo na stůl.

Zadruhé, ačkoliv systém nástupnictví, jenž bratři Castrovi před lety navrhli, má výhodu stability a předvídatelnosti, Raúl nebude moci nahradit starou gardu mladými lídry (jeho nástupci v ozbrojených silách je 72 a jeho místopředsedovi 77 let). Kdyby tak učinil, měl by ten, koho by si vybral, náskok, až Raúl, jemuž je 76 let, zemře, aniž by se s Fidelem jednoznačně shodli, kdo je další v řadě.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/LeDuYCpcs