Nečitelná čínská kontrakce

CAMBRIDGE – Zatímco prakticky všechny země na světě se snaží podpořit růst, čínská vláda se ho pokouší zpomalit na udržitelnou úroveň. V době, kdy se Čína mění v ekonomiku, která je tažená větší domácí poptávkou a více orientovaná na služby, je přechod na pomalejší trendový růst nevyhnutelný a zároveň žádoucí. V cestě však stojí obrovské překážky a nikdo by neměl brát měkké přistání za hotovou věc.

Čínská ekonomika oproti ekonomikám obchodních partnerů roste, a efektivnost jejího růstového modelu taženého exportem proto musí zákonitě slábnout. To jde ruku v ruce také s poklesem návratnosti masivních investic do infrastruktury, z nichž velká část je namířená na podporu exportního růstu.

Také spotřeba a kvalita života se musí zvýšit, ačkoliv znečištění ovzduší a nedostatek vody začínají být v mnoha oblastech Číny stále akutnější. V ekonomice, kde dluh explodoval na více než 200% HDP, není snadné postupně přibrzdit růst, a nezpůsobit přitom rozsáhlý krach ambiciózních investičních projektů. Dokonce i v Číně, kde má vláda hluboké kapsy, aby mohla utlumit pád, by jeden bankrot srovnatelný s pádem Lehman Brothers mohl vést k velké panice.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/wmGZvT6/cs;