0

Putinomika

WASHINGTON – Prezident Vladimir Putin proměnil ruské parlamentní volby v referendum o sobě samém – a drtivě zvítězil. Odmítá sice nastínit své plány setrvání u moci, jakmile mu na jaře vyprší druhé prezidentské období, avšak jeho hospodářská politika je zřejmá.

Na volbách do Dumy bylo ze všeho nejzvláštnější, že Putin ztratil nervy. Přehnaně se ukazoval na veřejných vystoupeních, která působila agresivně, ale měla vágní obsah. Brojil proti Západu a „chaosu“ 90. let, stejně jako v roce 1999 dštil síru na čečenské teroristy a v roce 2003 na oligarchy.

Kreml opustil demokratické procedury, když kontroloval, které strany smějí kandidovat a jací jsou jejich kandidáti, přičemž Putinovo Jednotné Rusko monopolizovalo mediální zpravodajství. Opozičním aktivistům bylo bráněno ve většině předvolební kampaně, často byli zatýkáni a Kremlem kontrolované soudy zamítaly jejich stížnosti. Lidé byli v masovém měřítku zastrašováni, aby volili Jednotné Rusko. Nezávislým volebním pozorovatelům byla znemožněna činnost.

V důsledku toho nebyla nová Státní duma ani tak zvolena, jako spíše jmenována. Postrádá legitimitu a její členové jsou neznámí. Putinovu legitimitu však poskvrnily také všeprostupující podvody. Jeho jediné „masové“ shromáždění v Moskvě nepřilákalo více než 5000 lidí. Hlavní otázky proto nyní znějí, nakolik autoritativním se Putin stane a zda ho tato žalostná kampaň oslabí.