0

Putinovo poslední vzepjetí

WASHINGTON – Od 2. do 4. dubna se v Bukurešti, hlavním městě Rumunska, nového členského státu NATO, bude konat dosud největší summit Aliance. Je k neuvěření, že NATO vyzvalo k účasti svého největšího kritika, ruského prezidenta Vladimira Putina. Zúčastní se poprvé od roku 2002. Jeho přítomnost uvádí NATO do rozpaků, ale Rusko zahanbuje ještě mnohem víc.

Dvěma největšími otázkami bude v Bukurešti to, zda Albánii, Chorvatsko a Makedonii pozvat ke vstupu do NATO a zda Ukrajině a Gruzii nabídnout, aby si podaly přihlášky k zahájení takzvaných akčních plánů členství. O těchto otázkách by neměl rozhodovat nikdo zvenčí, ale členové NATO.

V únoru 2007 Putin v protizápadní tirádě pronesené v Mnichově prohlásil: „Myslím, že je zřejmé, že rozšiřování NATO nemá žádný vztah k modernizaci samotné Aliance ani k zajišťování bezpečnosti v Evropě. Právě naopak, představuje závažnou provokaci, která snižuje míru vzájemné důvěry.“

Putinovy názory na NATO jsou tedy jasné. Na summitu vyvolá pohoršení snahou zastrašit shromážděné bývalé sovětské vazaly.