0

Chová se Putin sebevražedně?

Prezident Putin navštíví tento týden Ukrajinu, scénu svého největšího zahraničněpolitického přehmatu. Vzhledem k jeho krátkozrakému jednání na domácí půdě, kde je podle všeho čím dál méně schopen jednat s jakoukoliv institucí, jež má jistou autonomii, to je nepravděpodobné.

Prezident Putin například nedávno zrušil volby v ruských provinciích. V zemi, jež je tak spletitá a mnohonárodnostní jako EU nebo USA, budou odteď vládnout prezidentem jmenovaní kandidáti. To není zrovna recept na vytříbené uvažování.

Vskutku, volení úředníci se v Rusku stali ohroženým druhem. Kremelská černá magie volebních manipulací pomocí podvodů i dalších prostředků, která se v Rusku označuje za „politickou techniku“, se teď uplatní jen při volbách v zahraničí, neboť jen ty jsou skutečnými „volbami“, kvůli nimž se Kreml musí znepokojovat – až natolik byly volební hlasy v Rusku vykleštěny. Důvodem pro zrušení voleb v Rusku se stala nutnost boje proti terorismu. To je teď cíl ospravedlňující všechny prostředky.

Jak došlo k tomu, že se všechny současné problémy, zejména v Rusku, zdánlivě omezily na teroristické útoky a protiteroristické zásahy? Chudoba, rasismus i ideologická dědictví jsou dnes stejně dobře patrnými jevy jako před třemi či třinácti lety. Terorismus je nezjitřil. Bezpečnostní složky k jejich řešení nepřispěly.