0

S Putinem na každý pád

VÍDEŇ – Pro ty, kdo si stále kladli otázku, kým je Vladimir Putin, tajemství skončilo. Jeho počínání během tohoto týdne ukazuje, že je novým ruským autokratem. Carem se vším všudy.

Sedm let od chvíle, kdy se Putin chopil moci v Kremlu, bylo obdobím protichůdných signálů. Na jedné straně se Putin jeví jako vzdělaný a dynamický vůdce odhodlaný modernizovat Rusko. Na druhé straně s pomocí vojensko-průmyslového komplexu KGB – takzvaných „ siloviki “ – systematicky oslaboval nebo ničil všechny kontrolní mechanismy své osobní moci a současně posiloval schopnost státu porušovat ústavní práva občanů.

Tento týden oznámil Putin straně Sjednocené Rusko, že zapíše své jméno na první místo její kandidátky do parlamentních voleb plánovaných na 2. prosince, což by mu mohlo umožnit stát se po prezidentských volbách v březnu 2008 novým ruským premiérem. Rusko si samozřejmě bude muset zvolit za prezidenta – jak se sám Putin vyjádřil – „osobu slušnou, schopnou, efektivní a moderní, s níž by bylo možné pracovat v tandemu“. To však ve skutečnosti znamená, že Rusko bude muset vybrat člověka, kterého Putin určil, aby poslouchal jeho rozkazy.

Naplní-li se tento scénář, bude to pro Rusko smutný den, avšak nikoliv proto, že se Putin udrží u moci – to přece v Rusku všichni věděli. Faktem je, že Putin ve svých rukou soustředil víc rozhodovacích pravomocí než kdokoliv jiný v celých postsovětských dějinách Ruska. Většina Rusů ho však pokládá za skvělého vůdce a připisuje mu k dobru, že za pouhých sedm let vyvedl zemi z bankrotu a zoufalství Jelcinovy éry k bohatství a prosperitě. V jednom průzkumu za druhým přesahuje jeho obliba 70%.