0

Politika s lidskou tváří

Aniž by si toho kdo příliš povšimnul, stalo se Rusko jednou z nejliberálnějších zemí v Evropě - alespoň pokud jde o daně. V Rusku dnes nikdo neplatí více než 13 procent na dani z příjmu. V důsledku toho lidé odvádějí daně ochotněji a celkový státní důchod tak roste.

Ruského prezidenta Putina by za liberála označila opravdu jen hrstka lidí, přitom však jeho politika liberální opravdu je. Až na to, že z důvodů, jež jsou pro Rusko tak typické, musí jeho liberalismus zůstat nepojmenován.

V minulosti jsem se proti Putinovi často stavěl a možná se proti němu budu stavět i v budoucnosti, ale jsou věci, za něž si zaslouží uznání. Probíhá zásadní reforma soudnictví. ,,Třetí ruka vlády`` se konečně po dlouhé době zbavuje pověsti úplatné leninistické bašty. Také o prodeji pozemků se už přestalo jen diskutovat a pozemkový zákon je před přijetím. Pracovněprávní vztahy jsou dnes průhlednější a slouží jak zaměstnancům, tak zaměstnavatelům. Zákoník práce Duma přijala už při prvním čtení.

Také valná část Putinovy sociální politiky je poměrně moudrá. Výdaje do školství by se měly zvýšit téměř o 60 procent. Rostou i důchody. Důchodový systém je samozřejmě také nutné modernizovat, jinak budou z důchodců za chvíli nuzáci. Potřebujeme rovněž účinnější systém sociálního zabezpečení: zvláštních výhod dnes požívá na sto milionů Rusů, a přitom zdaleka ne všichni jsou chudí a potřebují je. Reforma by všem měla dát šanci na slušné živobytí, ale neměla by podporovat ty, kdo na podporu nemají nárok.