28

Sochu Stalinovi?

PRINCETON – Hitler a Stalin byli bezohlední diktátoři, kteří páchali vraždy v obrovském měřítku. Ale přestože je nemyslitelné představit si sochu Hitlera v Berlíně či kdekoli jinde v Německu, sochy Stalina se vracejí do měst napříč Gruzií (jeho rodiště) a vztyčení jeho sochy se chystá také v Moskvě jako součást připomínky všech sovětských vůdců.

Tato odlišnost v přístupu sahá i za hranice zemí, jimž tito muži vládli. Ve Spojených státech najdete Stalinovu bustu v Národním památníku dne D ve Virginii. V New Yorku jsem nedávno večeřel v ruské restauraci, která se vyznačovala sovětskými upomínkami, servírkami v sovětských uniformách a obrazem sovětských vůdců, na němž byl výrazný právě Stalin. New York má i svůj bar KGB. Pokud vím, nenajdete v New Yorku žádnou restauraci s nacistickou tématikou ani bar Gestapo nebo SS.

Proč je tedy Stalin považován za relativně přijatelnějšího než Hitler?

Nabídnout určité vysvětlení se minulý měsíc na tiskové konferenci pokusil ruský prezident Vladimír Putin. Tázán na moskevské plány odhalit Stalinovu sochu, Putin zmínil Olivera Cromwella, vůdce parlamentaristické strany v anglické občanské válce sedmnáctého století, a zeptal se: „Jaký je opravdový rozdíl mezi Cromwellem a Stalinem?“ Vzápětí si na svou otázku odpověděl: „Vůbec žádný.“ A dále Cromwella vylíčil jako „lstivého chlapa,“ který „sehrál v britské historii velice nejednoznačnou úlohu“. (Cromwellova socha stojí v Londýně před dolní sněmovnou britského parlamentu.)