0

Tentokrát už mír?

JERUZALÉM – Blížící se obnovení přímých izraelsko-palestinských mírových rozhovorů ve Washingtonu je dobrou zprávou. Jinou otázkou však je, zda tyto rozhovory povedou k dohodě, natožpak do roka, jak doufá americký prezident Barack Obama.

Když Obama dva dny po nástupu do prezidentského úřadu jmenoval svým zvláštním vyslancem na Blízkém východě bývalého senátora George Mitchella, mnozí lidé doufali, že do dvou let povede jeho úsilí k dohodě mezi Izraelem a Palestinci – a k všeobecnému míru mezi Izraelem a všemi jeho arabskými sousedy.

Těžko říct, zda by se tyto přehnané naděje měly přičíst spíše Obamově nezkušenosti, nebo jeho přehnanému sebevědomí – případně obojímu. Jasné je jen to, že po 18 měsících a bezpočtu návštěv v regionu se Mitchellovi podařilo dosáhnout pouze rámcové dohody mezi Izraelem a Palestinci, že spolu začnou hovořit.

Problém je v tom, že spolu obě strany hovoří už 17 let, pod různými izraelskými a palestinskými vůdci a pod dvěma americkými prezidenty. Přivést je znovu k jednacímu stolu není žádný průlom, nýbrž spíše pokus o omezení škod. A přestože se Mitchellova úspěšná bilance při sjednávání usmíření v Severním Irsku jevila jako výtečný předpoklad pro jeho současnou práci, na Blízkém východě mu možná byla spíše na obtíž.