Outsourcingem ke ztrátě zaměstnání

Nejnovějším módním pojmem v debatě o globalizaci je outsourcing. Američané - dávní zastánci globalizace - se náhle zdají znepokojeni jeho nepříznivými dopady na svou ekonomiku. Horlivé obhájce globalizace však ztráta pracovních míst netíží. Zdůrazňují, že outsourcing snižuje náklady - stejně jako technologické změny, které zvyšují produktivitu a tím i zisky -, a co je dobré pro zisky, musí být dobré i pro americkou ekonomiku.

Ekonomické zákony podle nich zaručují, že v dlouhodobém měřítku budou existovat pracovní místa pro každého, kdo o ně bude mít zájem, pokud se vláda nebude vměšovat do tržních procesů stanovováním minimálních mezd nebo ochranou pracovních míst a pokud odbory nevyženou mzdy do nadměrné výše. Na konkurenceschopných trzích zákon nabídky a poptávky zajišťuje, že nakonec , v dlouhodobém měřítku, se poptávka po práci vyrovná s nabídkou - a že pak nebude existovat nezaměstnanost. Ovšem jak uštěpačně poznamenal Keynes, v dlouhodobém měřítku jsme všichni mrtví .

Těm, kdo šmahem odmítají obavy ze ztráty pracovních míst, uniká jeden klíčový aspekt: americká ekonomika si nevede dobře. Kromě obchodního a rozpočtového deficitu zde existuje také deficit pracovních míst. Za posledního tři a půl roku měla ekonomika vytvořit 4 až 6 milionů pracovních míst, aby zajistila zaměstnanost novým účastníkům na trhu práce. Místo toho však více než 2 miliony pracovních míst zanikly - vůbec poprvé od počátku velké hospodářské krize za dob prezidenta Herberta Hoovera došlo v americké ekonomice v průběhu jednoho celého prezidentského období k čistému úbytku počtu pracovních míst.

https://prosyn.org/xhRyfNzcs