Nazi flags in Berlin, Germany

Zvítězil Goebbels?

PAŘÍŽ – Nacističtí pohlaváři v Německu ve 30. letech chápali, jakou moc má masová komunikace při šíření nenávisti a antisemitismu. „Propaganda,“ napsal Hitler, „je v rukou experta vpravdě strašnou zbraní.“ Během nástupu k moci používali nacisté důmyslné moderní komunikační technologie včetně rozhlasu a filmu, aby zvítězili v bitvě idejí, a mohli tak utvářet názory a chování veřejnosti – vzdělané populace ve velmi mladé demokracii.

Nacisté jsou pryč, ale propaganda žije dál a její potenciál je smrtelnější než kdy dříve. V době, kdy si připomínáme 71. výročí osvobození tábora Osvětim-Březinka 27. ledna, využívají extremistické skupiny po celém světě nových technologií k rozněcování nenávisti a páchání nových masových vražd a genocid. Proto se UNESCO rozhodlo postavit letošní Mezinárodní den památky obětí holocaustu na tématu Od slov ke genocidě: antisemitská propaganda a holocaust. U této příležitosti spojilo síly s Americkým pamětním muzeem holocaustu (USHMM) a představilo v sídle UNESCO výstavu s názvem Stát plný klamu: síla nacistické propagandy.

Na počátku 30. let, v období těžké hospodářské krize, byla řada Němců ochotna přehlížet antisemitismus nacistů, protože je na poselství této strany přitahovaly jiné aspekty. Nacisté to věděli: před volbami v roce 1932 se strana opřela o nově vznikající obor výzkumu veřejného mínění a provedla sondu potřeb, nadějí a obav zaměstnanců v dělnických i nedělnických profesích, příslušníků střední vrstvy, žen, zemědělců a mládeže. Na základě výsledků pak nacističtí propagandisté zmírnili antisemitskou rétoriku a prezentovali stranu jako jedinou politickou sílu schopnou vytvořit pracovní místa a naplnit stoly německých domácností. Na ženy, které nově získaly volební právo, zase zapůsobili tím, že se vykreslovali jako obránci tradičního německého ženství a rodiny.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/3fdKE9H/cs;
 1. Television sets showing a news report on Xi Jinping's speech Anthony Wallace/Getty Images

  Empowering China’s New Miracle Workers

  China’s success in the next five years will depend largely on how well the government manages the tensions underlying its complex agenda. In particular, China’s leaders will need to balance a muscular Communist Party, setting standards and protecting the public interest, with an empowered market, driving the economy into the future.

 2. United States Supreme Court Hisham Ibrahim/Getty Images

  The Sovereignty that Really Matters

  The preference of some countries to isolate themselves within their borders is anachronistic and self-defeating, but it would be a serious mistake for others, fearing contagion, to respond by imposing strict isolation. Even in states that have succumbed to reductionist discourses, much of the population has not.

 3. The price of Euro and US dollars Daniel Leal Olivas/Getty Images

  Resurrecting Creditor Adjustment

  When the Bretton Woods Agreement was hashed out in 1944, it was agreed that countries with current-account deficits should be able to limit temporarily purchases of goods from countries running surpluses. In the ensuing 73 years, the so-called "scarce-currency clause" has been largely forgotten; but it may be time to bring it back.

 4. Leaders of the Russian Revolution in Red Square Keystone France/Getty Images

  Trump’s Republican Collaborators

  Republican leaders have a choice: they can either continue to collaborate with President Donald Trump, thereby courting disaster, or they can renounce him, finally putting their country’s democracy ahead of loyalty to their party tribe. They are hardly the first politicians to face such a decision.

 5. Angela Merkel, Theresa May and Emmanuel Macron John Thys/Getty Images

  How Money Could Unblock the Brexit Talks

  With talks on the UK's withdrawal from the EU stalled, negotiators should shift to the temporary “transition” Prime Minister Theresa May officially requested last month. Above all, the negotiators should focus immediately on the British budget contributions that will be required to make an orderly transition possible.

 6. Ksenia Sobchak Mladlen Antonov/Getty Images

  Is Vladimir Putin Losing His Grip?

  In recent decades, as President Vladimir Putin has entrenched his authority, Russia has seemed to be moving backward socially and economically. But while the Kremlin knows that it must reverse this trajectory, genuine reform would be incompatible with the kleptocratic character of Putin’s regime.

 7. Right-wing parties hold conference Thomas Lohnes/Getty Images

  Rage Against the Elites

  • With the advantage of hindsight, four recent books bring to bear diverse perspectives on the West’s current populist moment. 
  • Taken together, they help us to understand what that moment is and how it arrived, while reminding us that history is contingent, not inevitable


  Global Bookmark

  Distinguished thinkers review the world’s most important new books on politics, economics, and international affairs.

 8. Treasury Secretary Steven Mnuchin Bill Clark/Getty Images

  Don’t Bank on Bankruptcy for Banks

  As a part of their efforts to roll back the 2010 Dodd-Frank Act, congressional Republicans have approved a measure that would have courts, rather than regulators, oversee megabank bankruptcies. It is now up to the Trump administration to decide if it wants to set the stage for a repeat of the Lehman Brothers collapse in 2008.