8cf5720046f86fa80bbfdd03_tb3620.jpg

Jedna ruka tleská pro Bena Bernankeho

WASHINGTON, DC – Jmenováním Bena Bernankeho do druhého funkčního období na postu předsedy Federálního rezervního systému Spojených států učinil prezident Barack Obama rozumné a pragmatické rozhodnutí, ale důvod k oslavám to není. Spíš by mělo jít o příležitost k úvaze nad tím, jak ideologické skupinové myšlení v řadách ekonomů, včetně Bernankeho, přispělo ke globální ekonomické a finanční krizi.

Rozhodnutí jmenovat Bernankeho je rozumné ze dvou důvodů. Zaprvé, americká i světová ekonomika nadále tonou v recesi. Přestože krize už je možná za námi, v tom smyslu, že jsme se vyhnuli naprostému zhroucení, ekonomika je stále zranitelná. Je tedy rozumné neriskovat šok důvěry, který by mohl vyvolat opětovný propad.

Zadruhé, Bernanke je mezi svými souputníky nejlepší. Nakonec přece jen pochopil podstatu a závažnost krize a pak už začal činit rozhodná opatření, která přispěla k zastavení ekonomického pádu. Tento výkon, v kombinaci s pochybami, zda by se některý z jeho kolegů osvědčil lépe, znamená, že nahrazovat jej jiným kandidátem z hlavního proudu valný smysl nemá.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/bJcfpVbcs