Abenomika poevropsku

NEW YORK – Zvolení Šinzó Abeho japonským premiérem před dvěma lety vedlo k nástupu „abenomiky,“ třívrstvého plánu na záchranu ekonomiky před kolotočem stagnace a deflace. Tři složky – či „šípy“ – abenomiky tvoří mohutná měnová stimulace ve formě kvantitativního a kvalitativního uvolňování (QQE) včetně posílení úvěrů pro soukromý sektor, krátkodobá fiskální stimulace, po níž následuje konsolidace s cílem snížit schodky a zajistit udržitelnost veřejného dluhu, a strukturální reforma na podporu nabídkové strany a potenciálního růstu.

Na základě nedávného projevu prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho v Jackson Hole se teď zdá, že ECB chystá pro eurozónu podobný plán. První součástí „draghinomiky“ je urychlení strukturálních reforem nezbytných k popohnání růstu potenciálního výstupu eurozóny. Pokrok u takto zásadních reforem je zatím neuspokojivý, v některých zemích (například ve Španělsku a Irsku) bylo vynaloženo větší úsilí, kdežto v jiných menší (namátkou zmiňme Itálii a Francii).

Draghi teď ale připouští, že pomalé, nevyrovnané a chudokrevné zotavení eurozóny není pouze odrazem strukturálních problémů, nýbrž také cyklických faktorů, které více závisejí na agregátní poptávce než na mezích agregátní nabídky. Nezbytná jsou tak rovněž opatření k posílení poptávky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/5Wu6UDv/cs;