Rizika a zisky na rozvíjejících se trzích

NEW YORK – Jedna z definic ekonomik rozvíjejících se trhů říká, že tamní politická rizika jsou vyšší a věrohodnost politik nižší než v ekonomikách vyspělých. Když si ekonomiky rozvíjejících se trhů po finanční krizi udržely robustní růst, tato definice se zdála překonaná; teď se vzhledem k nynějším turbulencím v rozvíjejících se ekonomikách, plynoucích dílem ze slabší věrohodnosti jejich hospodářských politik a z narůstající politické nejistoty, zdá stejně přiléhavá jako dřív.

Vezměme si takzvanou křehkou pětku: Indii, Indonésii, Turecko, Brazílii a Jižní Afriku. Všem jsou společné slabiny nejen v ekonomice a politikách (dvojí deficit, jak fiskální, tak na běžném účtu, zpomalující růst a rostoucí inflace, hlemýždí strukturální reformy), ale i letošní prezidentské či parlamentní volby. Politickému či společenskému znejistění a občanskému neklidu čelí i další rozvíjející se ekonomiky – Ukrajina, Argentina, Venezuela, Rusko, Maďarsko, Thajsko a Nigérie.

Tento seznam přitom nezahrnuje hrozivě nestabilní Blízký východ, kde se arabské jaro v Libyi a Egyptě proměnilo v zimu rozohněné nespokojenosti, občanská válka běsní v Sýrii a doutná v Jemenu a Irák, Írán, Afghánistán a Pákistán tvoří souvislý pás volatility. Nezahrnuje ani asijská geopolitická rizika vyplývající z územních sporů mezi Čínou a řadou jejích sousedů, včetně Japonska, Filipín, Jižní Koreje a Vietnamu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/cxPbvgL/cs;