0

Severokorejské raketové běsnění

SOUL – Napříč Asií opět sílí pnutí nad severokorejským raketovým programem. Na rozdíl od dřívějších „nečekaných“ případů odpálení rakety tentokrát severokorejská vláda uvědomila mezinárodní agentury v předstihu, že někdy mezi 4. a 8. dubnem vypustí „satelit“. Otázkou pro svět teď není, zda severokorejský režim raketu skutečně vystřelí, ale co se stane potom.

Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea už vypuštění rakety veřejně odsoudily jako „provokativní čin“ a porušení rezoluce 1718 Rady bezpečnosti OSN, přijaté v říjnu 2006, pět dní poté, co Severní Korea uskutečnila test jaderné zbraně.

Namísto rozhořčené rétoriky je teď však zapotřebí střízlivého posouzení vojenských důsledků odpálení rakety. Pokud se Japonsko, USA nebo někdo jiný pokusí raketu sestřelit nebo na ni odpovědět, bude zřejmě následovat vojenské napětí, či dokonce možný střet. Nejbezprostřednější starostí vlád v regionu je, jak zabránit zbytečným opatřením a protiopatřením. Obětí startu rakety se především nesmějí stát probíhající šestistranné rozhovory (Čína, USA, Japonsko, Rusko, Jižní Korea a Severní Korea) usilující o ukončení severokorejského jaderného programu.

Při jednání se Severní Koreou je třeba se věnovat dvěma zásadním záležitostem. Zaprvé, přestože vlády Severní Koreu už roky právem kritizují za její hazardní, kontraproduktivní a sebezničující chování, zahrnující řadu nelidských činů proti vlastními lidu i ostatním, vinu za toto „raketové běsnění“ nenese výhradně Severní Korea.