Moc severokorejské slabosti

CAMBRIDGE – Když se minulý měsíc v Kalifornii na „summitu vyhrnutých rukávů“ sešli americký prezident Barack Obama a čínský prezident Si Ťin-pching, významným předmětem hovoru byla Severní Korea. Téma nové nebylo, tón však ano.

Před více než dvěma desetiletími Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) přistihla Severní Koreu při porušování dohody o zárukách a opětovném zpracovávání plutonia. Když pak Severní Korea v roce 2003 odmítla navazující dohodnutý rámec, dojednaný administrativou prezidenta Billa Clintona, vypověděla inspektory MAAE a odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Od té doby odpálila tři jaderná zařízení a uskutečnila celou škálu raketových zkoušek.

Během těchto dvou desítek let američtí a čínští představitelé o severokorejském chování často diskutovali, při soukromých i veřejných příležitostech. Číňané vytrvale tvrdili, že nechtějí, aby Severní Korea vyvinula jaderné zbraně, ale že na tamní režim mají omezený vliv, třebaže jsou jeho hlavním dodavatelem potravin a paliv. Výsledkem byla do jisté míry předem nalinkovaná výměna názorů, při níž Čína a USA nedosáhly o mnoho víc než prohlášení denuklearizace za společný cíl.

https://prosyn.org/yjXCMS6cs