0

Žádná bezpečná útočiště pro špinavé peníze

PAŘÍŽ – V těžkých hospodářských časech, jako je tento, by se jednomu principu měla přikládat stejná důležitost jako mediálně vděčným tématům vysokých deficitů a úsporných balíků. Tento princip lze vyjádřit pouhými několika slovy: „Všichni musí hrát podle pravidel.“

Globální finanční krize nám posloužila jako ukázka, že pro lidi, kteří podvádějí, dnes existuje jen malá tolerance. A země skupiny G-20 – s Francií (a Spojenými státy) coby hnacím motorem – už od počátku krize naléhají na lepší regulaci, řízení a zodpovědnost. Žádná bezpečná útočiště pro daňové úniky. Žádná bezpečná útočiště pro praní špinavých peněz a financování terorismu. A žádná bezpečná útočiště pro „shovívavou finanční regulaci“.

Tyto principy jsou zjevně tím, co by se podle lidí v rozvinutém světě mělo vymáhat. V obtížných dobách, jako je tato, na penězích záleží.

Pro rozvojový svět však má fráze „hrát podle pravidel“ ještě další rozměr. Tamní lidé chtějí vidět konec bezpečných útočišť, která umožňují zkorumpovaným představitelům krást veřejné prostředky a ukládat je v zahraničí. Proto bychom dodaly: žádná bezpečná útočiště pro příjmy z korupce.