0

Francouzská poučení Nicolase Sarkozyho

Francie zvolila – a zvolila rozhodně. Příštím francouzským prezidentem bude Nicolas Sarkozy, který ve volbách získal 53,1% hlasů při volební účasti 84,8%, což je nejvíce od roku 1981. Tyto volby byly mimořádně bohaté na poučení.

Tvrdilo se, že Francie je země utápějící se v apatii a stále větším nezájmu o politiku. Počet občanů, kteří se zaregistrovali k hlasování, v posledních 20 letech klesal a počet registrovaných voličů, kteří nakonec zůstali doma, naopak vzrůstal. A mezi těmi, kdo se hlasování zúčastnili, se navíc setrvale zvyšovalo množství lidí, kteří dávali hlas stranám krajní pravice či krajní levice – tedy stranám nevhodným k sestavení vlády.

To vše se během dvou kol letošních voleb změnilo. První poučení tedy zní, že se Francie repolitizuje. Účast voličů překonala všechny evropské rekordy, a nový prezident Francie tak bude mít nezvykle silný mandát.

Za druhé ubývá hlasů odevzdaných extremistům, což je neméně důležité. Podpora kvazifašistické Národní fronty Jeana-Marie Le Pena klesla z 18% v roce 2002 na letošních 10%, přičemž tento pokles je zároveň významným ziskem pro demokratickou stabilizaci. Podobně i krajní levice, která dohromady postavila šest prezidentských kandidátů, byla politicky smetena. Pouze trockistický kandidát obdržel více než 4% hlasů, zatímco ostatní – včetně francouzské komunistické strany, jež více než 30 let získávala stabilních 20% hlasů – se nedostali ani na 2%. Je to konec dobrodružství, které pro Francii vůbec nebylo dobré.