Francouzská poučení Nicolase Sarkozyho

Francie zvolila – a zvolila rozhodně. Příštím francouzským prezidentem bude Nicolas Sarkozy, který ve volbách získal 53,1% hlasů při volební účasti 84,8%, což je nejvíce od roku 1981. Tyto volby byly mimořádně bohaté na poučení.

Tvrdilo se, že Francie je země utápějící se v apatii a stále větším nezájmu o politiku. Počet občanů, kteří se zaregistrovali k hlasování, v posledních 20 letech klesal a počet registrovaných voličů, kteří nakonec zůstali doma, naopak vzrůstal. A mezi těmi, kdo se hlasování zúčastnili, se navíc setrvale zvyšovalo množství lidí, kteří dávali hlas stranám krajní pravice či krajní levice – tedy stranám nevhodným k sestavení vlády.

To vše se během dvou kol letošních voleb změnilo. První poučení tedy zní, že se Francie repolitizuje. Účast voličů překonala všechny evropské rekordy, a nový prezident Francie tak bude mít nezvykle silný mandát.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/E7vzqBv/cs;