0

Novoroční doufání v plamínek naděje

NEW YORK – Nadešel čas na novoroční předsevzetí, na chvíli rozjímání. Když se loňský rok nevydařil právě nejlépe, nastává čas na naději, že příští rok bude lepší.

Pro Evropu a Spojené státy byl rok 2010 rokem zklamání. Uběhly tři roky od prasknutí bubliny a víc než dva roky od zhroucení Lehman Brothers. V roce 2009 jsme byli vyvedeni od pokraje deprese a od roku 2010 se očekávalo, že bude rokem přechodovým: zatímco se ekonomika bude zvedat na nohy, stimulační výdaje mělo být možné plynule stahovat.

Růst, myslelo se, by v roce 2011 mohl mírně zpomalit, ale půjde jen o menší zaškobrtnutí na cestě k vytrvalému zotavení. Za Velkou recesí se pak budeme otáčet jen jako za nepříjemným snem; tržní hospodářství – podporované prozíravou činností vlád – prokáže svou odolnost.

Ve skutečnosti byl rok 2010 noční můrou. Krize v Irsku a Řecku zpochybnila životaschopnost eura a nadnesla možnost neschopnosti splácet dluhy. Na obou březích Atlantiku se držela vysoko nezaměstnanost, kolem 10 %. Přestože o své domy přišlo už 10 % amerických domácností zadlužených hypotékou, zdálo se, že tempo zabavování nemovitostí roste – anebo že by rostlo, nebýt právních zmatků, jež vyvolaly pochybnosti nad vychvalovaným americkým „právním řádem“.