Nový model Číny

Jako každý rok se čínská politická špička sjíždí do přímořského letoviska v Pej-taj-che. Jejich hlavním tématem - na které se spolu s nimi zaměřuje vesměs celý svět - je nástupnictví prezidenta Ťiang Ce-mina a premiéra Ču Žung-ťi. Jakou Čínu zdědí Ťiangovi nástupci? Svou analýzu nabízí Keniči Ómae.

V příštích desetiletích se z Číny stane zcela nová politická a ekonomická entita. Čína, která bude brutálně konkurovat jak v politice, tak na světových trzích, se vedle Spojených států stane nejvlivnějším státem světa.

K takovému posunu v globální rovnováze sil dochází zhruba jen jednou za sto let a lze jej přirovnat k vzestupu Spojených států coby světové mocnosti před sto lety. Za významností této změny stojí zčásti radikální a rapidní posun uvnitř čínského režimu. Vzhledem k jeho nenadálosti bychom nad ním mohli mávnout rukou a označit jej za náhodu. Ovšem restrukturalizace Číny pokračuje a ovlivní nejen všechny stránky jejího života, ale i její globální postavení.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/S3kCx0C/cs;