Nová Evropa chytila od staré rýmu

LONDÝN – Když vlády z celé západní Evropy začaly zachraňovat banky a jejich střadatele, východní Evropané to nervózně sledovali, protože si nebyli jistí, co bude globální finanční bouře znamenat pro ně. Nyní tato bouře udeřila a křehká pouta evropské solidarity jsou podrobována zkoušce.

Dvě země – Maďarsko a Ukrajina – už požádaly o velké podpůrné balíky. Několik dalších by to mohlo učinit během příštího měsíce, pokud zmrzlé úvěrové trhy neroztají. Bude-li současná situace pokračovat až do konce roku, což nelze vyloučit, mohla by vážnou bankovní krizi zažít řada dalších zemí.

Východní Evropa podnikla v posledních dvou desetiletích rozsáhlé reformy a přijala za svou globální finanční integraci. Zahraniční, většinou evropské banky vstoupily na tyto trhy s nevídanou rychlostí a silou. Tyto banky se stále častěji zaměřovaly na riskantnější malé a střední firmy a pomáhaly lidem kupovat si vlastní domy a zakládat nové společnosti. Úspěšný finanční rozvoj se však dnes stává v těchto zemích strašákem.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/dUycjTW/cs;