2

Palestinec Netanjahu

FILADELFIE – Izraelští voliči půjdou v lednu hlasovat a vypadá to, že ministerskému předsedovi Benjaminu Netanjahuovi přinesou volby další mandát. Izraelské levici, administrativě amerického prezidenta Baracka Obamy, většině evropských lídrů i mnoha americkým Židům jsou málokteré vyhlídky víc proti srsti.

Nikdo však šance na další Netanjahuovu vládu nesleduje s větší rozmrzelostí než Palestinci. Žádnému izraelskému premiérovi, snad s výjimkou Ariela Šarona, nezlořečili během dlouhých, pohnutých dějin arabsko-izraelského konfliktu víc než právě Netanjahuovi. Důvod je prostý: je jedním z nich.

Doslovně samozřejmě ne. Na rozdíl od dřívějších izraelských premiérů (opět s možnou výjimkou u Šarona) však Netanjahu napodobuje palestinskou politickou strategii zvanou sumúd čili neochvějnost.

Filozofie sumúd vyrůstá z neústupného přesvědčení Palestinců o oprávněnosti jejich úsilí a spravedlnosti jejich metod. Promítá se aktivně i pasivně do palestinské kultury a vyžaduje tvrdohlavost a strpění bezohlednosti, násilí a licoměrnosti.