0

Sousedé

TEL AVIV – Během vojenské operace v Gaze, která dostala název „Lité olovo“ (podle písně o malé dětské káče, která patří k symbolům chanuky a vyrábí se z litého olova), jsme si my Izraelci připomněli jednu základní skutečnost: Gaza není Vietnam, Irák, Afghánistán, ba dokonce ani Libanon. Je to region tvořený územím, o něž se dělíme s Palestinci. Je to země, které my říkáme Izrael a oni Palestina.

V Gaze žije půldruhého milionu lidí. Jsou součástí národa, jehož dalších 1,3 milionu příslušníků žije v Izraeli a další dva miliony na západním břehu Jordánu. Muži a ženy z Gazy jsou našimi sousedy a žijí po našem boku už dlouhou dobu, přestože nás od nich dělí hranice.

Naše domovy a města leží pouhých pár kilometrů od sebe a naše pole se dotýkají jejich. Muži z Gazy, aktivisté či policisté Hamásu, které pozorujeme vojenskými dalekohledy, působili v minulosti jako aktivisté a policisté Fatáhu.

Narodili se v Gaze, případně tam byli odsunuti jako uprchlíci během války v roce 1948 nebo jiných válek. V průběhu let stavěli naše domy jako zedníci, myli nádobí v restauracích, kde jsme jedli, prodávali nám zboží jako obchodníci a pracovali ve sklenících kibuců jako dělníci.