Falešný příslib záporných úrokových sazeb

LONDÝN – Jako životopisec a velký příznivec Johna Maynarda Keynese dostávám někdy otázku: „Co by si Keynes myslel o záporných úrokových sazbách?“

Je to dobrá otázka, která dává vzpomenout na pasáž z Keynesovy Obecné teorie zaměstnanosti, úroku a peněz. Keynes v ní poznamenává, že pokud vláda nedokáže v boji proti nezaměstnanosti vymyslet nic rozumnějšího (například výstavbu domů), pak je i zakopávání lahví s bankovkami a jejich opětovné vykopávání lepší než nic. A totéž by Keynes pravděpodobně řekl i o záporných úrokových sazbách: jde o zoufalé opatření vlád, které nic lepšího nenapadá.

Záporné úrokové sazby jsou zkrátka poslední z řady bezvýsledných snah oživit po globální finanční krizi z roku 2008 ekonomiky pomocí měnových opatření. Když se ani po seškrtání úrokových sazeb na historická minima nepodařilo oživit růst, uchýlily se centrální banky k takzvanému kvantitativnímu uvolňování: pumpovaly do ekonomik likviditu tím, že nakupovaly dlouhodobé vládní a jiné dluhopisy. Trochu to pomohlo, ale prodávající většinou jen seděli na penězích, místo aby je utratili či investovali.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hgH3E0B/cs;