Jak projít minovým polem libanonské politiky

Na povrchu dárcovská konference Západu a bohatých arabských zemí tento týden v Paříži pouze pokračuje v díle dvou předchozích mnohostranných konferencí z let 2001 a 2002, zaměřených na pomoc Libanonu s rekonstrukcí jeho infrastruktury po letech občanské války a izraelské okupace a s řešením jeho obrovského zadlužení. Tentokrát dárci ještě navíc pomáhají vynahradit přímé i nepřímé ztráty ve výši 3,5 miliardy dolarů způsobené loňskou letní válkou mezi Izraelem a Hizballáhem a další nárůst dluhu na 40,6 miliard dolarů, ohromujících 180% libanonského HDP.

Agenda vypadá přímočaře, ale „Paříž III“ získala sotva skrývaný politický účel: podpořit vládu libanonského ministerského předsedy Fuáda Siniory tváří v tvář mocné domácí výzvě v čele s Hizballáhem a v důsledku oslabit vliv regionálních opor Hizballáhu, totiž Sýrie a Íránu.

Západ by měl našlapovat obezřetně. Existuje reálné riziko, že se zaplete do libanonské vnitřní politiky jako stoupenec jedné ze stran. Neměl by také nahrávat regionálním agendám Saúdské Arábie, Egypta a Jordánska – což jsou stěží vzory demokracie –, které se horlivě snaží čelit tomu, co vykreslují jako hrozivý „oblouk“ šíitskomuslimské moci, který se táhne od Íránu po Libanon přes Sýrii a Irák.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/TACx3HH/cs;