0

Nechtěná oběť NATO

SOFIE: Život v Bulharsku se nyní dělí na období před a po válce v Kosovu. Před ní se premiér Kostov spolu s celou vládou mohl chlubit úspěchy v odstraňování devastující politiky předchozí socialistické vlády. Teď však zmírající turistika a obchod, spolu se zničenými mosty přes Dunaj, vrazily kudlu do zad plánovanému přebytku rozpočtu. Kromě toho je ohrožena i měnová stabilita, jíž Bulharsko dosáhlo přijetím měnové komory, protože zásoby tvrdých valut jsou takřka vyčerpány.

Díky tomu, že všechny mosty přes Dunaj vyletěly do povětří, jediná vodní cesta spojující Bulharsko s Evropou nyní vede přes Bospor. Ještě donedávna dělilo Bulharsko od Německa – největšího obchodního partnera země – necelých 1700 km silnic, železnic a říčních cest; dnes musí náklad podniknout plavbu Černým, Egejským a Středozemním mořem, a dále přes Atlantik mořem Severním a Baltským. Není tedy divu, že vývoz směrem do Evropy je na pokraji zhroucení.

Zničené mosty přes Dunaj však nejsou největší hospodářskou škodou. Jeden most přes Dunaj byl totiž netknut, a to nedaleko bulharského přístavu Ruse, kdysi rušného dopravního uzlu, teď ale již několik let klidného. Je to most na cestě do Moskvy, a dnes tu opět začíná být rušno.

Deset let se Bulharsko snažilo držet si odstup od této cesty, jak v obchodu, tak v zahraniční politice. Bulharsko zase jednou pohlédlo na Západ a zase jednou – tentokrát násilím – se jim dveře do Evropy zabouchly přímo před nosem. Ruská návnada začíná opět přitahovat, obzvláště teď, když zase jednou přichází – a nikoli vinou Bulharů – bolestivé utahování opasků. A to se zdejším lidem pochopitelně nezamlouvá. Nedávná zpráva Mezinárodního měnového fondu a Světové banky předpovídá, že současný balkánský konflikt způsobí ve všech zemích sousedících s Jugoslávií vyjma Maďarska a případně Rumunska pětiprocentní snížení ročního hrubého domácího produktu. V Bulharsku se obávají, že to bude mnohem víc.