NATO: další tažení na východ

BERLIN: Příští summit Severoatlantické aliance se bude konat v zimě roku 2002 v Praze – pokud ovšem prezident Bush nesvolá své spojence dříve. Otázky, které je do té doby třeba zodpovědět, jsou jasné už dnes: která další země – pokud vůbec nějaká – bude přizvána ke vstupu a kdy k tomu dojde? Ať už bude rozhodnutí jakékoliv, musí přípravné práce začít co nejdříve, a to nejpozději do konce tohoto roku.

Situace je naprosto odlišná od roku 1997, kdy se členy NATO staly Polsko, Maďarsko a Česko. Výsledek tehdejšího madridského summitu, kde se o jejich členství rozhodovalo, byl do samého závěru jednání nejasný. Nejasnosti skončily, když Spojené státy omezily přijetí na tři vybrané země, čímž překvapily ty členy aliance, kteří podporovali jiné kandidáty.

Nejožehavějším problémem dnešních dnů je členství pobaltských států – Estonska, Lotyšska a Litvy: přijmout je hned teď, po přechodném období, anebo vůbec nikdy? Zamítnutí nebo pozdržení členství pobaltských zemí v NATO bude vnímáno jako ústupek vůči Rusku; jejich přijetí pak ale bude Moskva vnímat jako plivnutí do obličeje.

https://prosyn.org/tNAqWZzcs