Zanedbávané finanční děti Ameriky

WASHINGTON, DC – Kongres USA tento týden opět neschválil vyčlenění nevelké částky v rozpočtu, která by pozvedla financování Mezinárodního měnového fondu a vložila v něm větší zodpovědnost na Čínu a další rozvíjející se ekonomiky. Podpora MMF se může zdát těžko srozumitelná, má však významné důsledky pro globální úlohu Ameriky – a signály nejsou dobré.

Pokud skutečně někdy nastal okamžik pro schválení reformního balíčku MMF v Kongresu USA, bylo to právě teď: opatření by výrazně posílilo schopnost MMF podpořit Ukrajinu, klíčový americký cíl, při mnohem nižších nákladech, než jaké by znamenala alternativa bilaterální záruky USA za úvěr.

Neprosazené opatření spočívalo pouze v přenosu dřívějších závazků USA z doplňkového účtu mezi jádrové zdroje financování MMF, za prakticky nulových nákladů pro daňové poplatníky. Souhlas Kongresu by přitom realizoval dohodu, ujednanou na summitu G20 v Soulu roku 2010, že se zdvojnásobí úvěrová kapacita MMF.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/s4tvFyi/cs;