Nové průlomy v oblasti obchodu

STANFORD – Ekonomické zprávy jsou na celém světě chmurné. Letošní růst výkonu je zklamáním a Mezinárodní měnový fond očekává v roce 2015 jen nepatrné zlepšení. Evropa možná sklouzává zpátky do recese, a dokonce i kdysi robustní německá ekonomika balancuje na okraji propasti. Čína přeřazuje na nižší rychlost a Brazílie, Rusko a Indie se usilovně snaží vyhnout se stagnaci.

Proto je škoda, že se zanedbávají tři významné příležitosti k růstu vyvolanému liberalizací obchodu – rozvojové kolo jednání Světové obchodní organizace (WTO) z Dauhá, Transpacifické partnerství (TPP) v asijsko-pacifickém regionu a Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi Spojenými státy a Evropou. Kdyby byly správně koncipované, mají všechny tři projekty potenciál rozproudit globální růst. Snížením cel a necelních bariér, ochranou duševního vlastnictví a harmonizací regulací by se daly vytvořit stamiliardy dolarů – a miliony lépe placených pracovních míst.

Tento poznatek nám přináší Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA), která letos slaví dvacáté narozeniny. V knize NAFTA dvacetiletá, kterou jsem editoval, vysvětlují politici a vědci, v jakém směru je tato průlomová obchodní úmluva příkladem přínosnosti liberalizace obchodu – a proč by političtí představitelé měli o takové dohody usilovat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/FXoR3cL/cs;
 1. An employee works at a chemical fiber weaving company VCG/Getty Images

  China in the Lead?

  For four decades, China has achieved unprecedented economic growth under a centralized, authoritarian political system, far outpacing growth in the Western liberal democracies. So, is Chinese President Xi Jinping right to double down on authoritarianism, and is the “China model” truly a viable rival to Western-style democratic capitalism?

 2. The assembly line at Ford Bill Pugliano/Getty Images

  Whither the Multilateral Trading System?

  The global economy today is dominated by three major players – China, the EU, and the US – with roughly equal trading volumes and limited incentive to fight for the rules-based global trading system. With cooperation unlikely, the world should prepare itself for the erosion of the World Trade Organization.

 3. Donald Trump Saul Loeb/Getty Images

  The Globalization of Our Discontent

  Globalization, which was supposed to benefit developed and developing countries alike, is now reviled almost everywhere, as the political backlash in Europe and the US has shown. The challenge is to minimize the risk that the backlash will intensify, and that starts by understanding – and avoiding – past mistakes.

 4. A general view of the Corn Market in the City of Manchester Christopher Furlong/Getty Images

  A Better British Story

  Despite all of the doom and gloom over the United Kingdom's impending withdrawal from the European Union, key manufacturing indicators are at their highest levels in four years, and the mood for investment may be improving. While parts of the UK are certainly weakening economically, others may finally be overcoming longstanding challenges.

 5. UK supermarket Waring Abbott/Getty Images

  The UK’s Multilateral Trade Future

  With Brexit looming, the UK has no choice but to redesign its future trading relationships. As a major producer of sophisticated components, its long-term trade strategy should focus on gaining deep and unfettered access to integrated cross-border supply chains – and that means adopting a multilateral approach.

 6. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now