Nové průlomy v oblasti obchodu

STANFORD – Ekonomické zprávy jsou na celém světě chmurné. Letošní růst výkonu je zklamáním a Mezinárodní měnový fond očekává v roce 2015 jen nepatrné zlepšení. Evropa možná sklouzává zpátky do recese, a dokonce i kdysi robustní německá ekonomika balancuje na okraji propasti. Čína přeřazuje na nižší rychlost a Brazílie, Rusko a Indie se usilovně snaží vyhnout se stagnaci.

Proto je škoda, že se zanedbávají tři významné příležitosti k růstu vyvolanému liberalizací obchodu – rozvojové kolo jednání Světové obchodní organizace (WTO) z Dauhá, Transpacifické partnerství (TPP) v asijsko-pacifickém regionu a Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi Spojenými státy a Evropou. Kdyby byly správně koncipované, mají všechny tři projekty potenciál rozproudit globální růst. Snížením cel a necelních bariér, ochranou duševního vlastnictví a harmonizací regulací by se daly vytvořit stamiliardy dolarů – a miliony lépe placených pracovních míst.

Tento poznatek nám přináší Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA), která letos slaví dvacáté narozeniny. V knize NAFTA dvacetiletá, kterou jsem editoval, vysvětlují politici a vědci, v jakém směru je tato průlomová obchodní úmluva příkladem přínosnosti liberalizace obchodu – a proč by političtí představitelé měli o takové dohody usilovat.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/FXoR3cL/cs;