0

Nějak se protlouct volným pádem

NEW YORK – Porážka v massachusettských senátních volbách připravila americké Demokraty o výhodu 60 hlasů potřebných ke schválení reformy zdravotnictví a další legislativy a změnila americkou politiku – alespoň pro tuto chvíli. Co nám však výsledek tohoto hlasování říká o amerických voličích a o ekonomice?

Nezvěstuje obrat doprava, jak poukazují někteří znalci. Jeho poselství se spíš shoduje se zprávou, kterou voliči vyslali prezidentu Billu Clintonovi před 17 lety: „Jde o ekonomiku, hlupáku!“ a „Chceme práci!“ Ostatně v Oregonu, od Massachusetts na druhé straně Spojených států, voliči v referendu přitakali záměru zvýšit daně.

Americká ekonomika je v bryndě – třebaže růst se vrátil a bankéři opět pobírají obrovské bonusy. Více než jeden ze šesti Američanů, kteří by rádi pracovali na plný úvazek, nemůže sehnat místo a 40 % nezaměstnaných je bez práce už přes šest měsíců.

Jak Evropa zjistila už dávno, s délkou nezaměstnanosti sílí útrapy, jelikož pracovní dovednosti i vyhlídky uvadají a úspory se tenčí. Letos očekávaných 2,5 až 3,5 milionu případů zabavení domu kvůli nesplácení hypotéky překoná počet takových případů v roce 2009, přičemž letošek začal událostí, která se pokládá za první z řady bankrotů velkých firem obchodujících s realitami k podnikání. I prognóza Rozpočtového úřadu Kongresu USA předpokládá, že nezaměstnanost se vrátí k běžnějším úrovním až v polovině dekády, neboť Amerika zažívá svou vlastní verzi „japonské malátnosti“.