0

Pád „motorového města“

WASHINGTON – Finanční krizi, která vypukla v roce 2007, neustále poznamenávají pomýlené názory a nahodilá politická opatření. Ministerstvo financí Spojených států se ovšem dopustí přehmatu historických a katastrofálních rozměrů, pokud odmítne sanovat tři velké americké automobilky.

Nenechte se mýlit. Pokud detroitská „velká trojka“ zbankrotuje, dostaví se vskutku zničující bouře, která přinese kolaps reálné ekonomiky i finančního sektoru. Vzhledem k této hrozbě lze prostředky na finanční sanace, jejichž vyčlenění schválil Kongres, legitimně použít na podporu výrobců automobilů. Skutečnost, že ministerstvo financí tento krok odmítá, je epochální chybou, která hrozí vyvolat všeobecnou katastrofu, jejíž důsledky se rozšíří daleko za americké břehy.

Přívrženci sanace velké trojky zdůrazňují obrovské ztráty pracovních míst v případě, že se naplní scénář bankrotů, přičemž nepůjde pouze o pracovní místa zajišťovaná samotnými automobilkami, ale i o pracovní místa u dodavatelů součástek, prodejců automobilů, dopravců a reklamních agentur.

Tyto ztráty se poté na místní i celostátní úrovni znásobí. Ztracené mzdy sníží spotřebu, což vyvolá zánik dalších pracovních míst, přičemž uzavírání továren omezí investice a tím zasáhne zaměstnanost v sektoru kapitálového zboží. Ztracené příjmy zároveň stlačí daňové výnosy, což bude mít za následek snížení zaměstnanosti ve veřejném sektoru.