Milosevičův dlouhý stín

Haagský soud už sest týdnů soudí jeho válečné zločiny (a předpokládá se, že celý proces bude trvat dva roky), a Slobodan Milosević stále na Srbsko vrhá svůj dlouhý stín. Dokazuje to mimo jiné zatčení místopředsedy srbské vlády Momčila Perisiče a vysokého amerického diplomata, obviněných ze spionáže, k němuž doslo minulý víkend.

Zda Perisić opravdu americkému diplomatovi poskytoval důvěrné vojenské informace, se teprve ukáže, ale fakt, že Perisičovu rezignaci žádal sám srbský premiér Zoran Djindjić, svědčí o tom, že Perisić přinejmensím překročil přijatelné hranice styku se zahraničními diplomaty. V každém případě je pak tato kauza důkazem toho, že soud s Milosevičem je pro Srbsko velice citlivou otázkou.

Djindjić viní Jugoslávskou národní armádu, jež je pod kontrolou prezidenta Vojislava Kostunicy, z toho, že se těmito zatčeními vměsuje do politiky. Kostunica tvrdí, že armáda dělá to, co má. Djindjić má jestě jeden problém: z Perisiče totiž zřejmě nikdy nebude reformátor. V chorvatské válce byl generálem a po jejím skončení jej chorvatský soud v nepřítomnosti odsoudil za válečné zločiny. Za Miloseviče se stal velícím důstojníkem a když Milosević začal ztrácet půdu pod nohama, přidal se k opozici.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Ksw1DCA/cs;