„Zločiny“ politiky

STANFORD – Když v listopadu před čtvrt stoletím padla Berlínská zeď, vyhlásili rozumbradové v čele s Francisem Fukuyamou konec dějin – vítězství demokratického kapitalismu nad všemi konkurenčními systémy. Tomuto výkladu nahrávaly hospodářský úspěch Ameriky i kolaps komunismu. Dlouhá politická, intelektuální a leckdy i vojenská konfrontace, kterou jsme znali pod pojmem „studená válka“, skončila.

Na jednání ve Varšavě v zimě roku 1990 dokonce generál Wojciech Jaruzelski, tehdejší polský prezident a šéf komunistické strany, přede mnou a mými kolegy z kabinetu deklaroval, že „dějinné síly nás nevyhnutelně dovedly ke kapitalismu“. Nedokázal se oprostit od hegelovské dialektiky, ale připouštěl už, že komunismus si konečný bod dějin představoval zcela nesprávně.

O pár desetiletí později vykonaly různé formy kapitalismu v některých bývalých komunistických a socialistických zemích zázraky. Polsko je zářným příkladem úspěšného hospodářského a politického přerodu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/wg5cieX/cs;