Mexická válka z vlastního rozhodnutí

MEXICO CITY – V prosinci před třemi lety si mexický prezident Felipe Calderón oblékl vojenské maskáče, vyhlásil otevřenou válku drogám a vyslal armádu do mexických ulic, vesnic a na silnice. Calderón si tehdy získal širokou podporu, a to jak doma, tak i ze zahraničí. Jeho rozhodnutí se pokládalo za odvážné, dávno potřebné a nezbytné. Předpokládalo se, že se brzy dostaví hmatatelné výsledky.

Administrativa George W. Bushe navíc rychle přislíbila podporu své země – v podobě takzvané Méridské iniciativy podepsané v únoru 2007 – a výzkumy veřejného mínění ukazovaly, že Calderón rázem překonal strasti spojené se svým těsným a zpochybňovaným volebním vítězstvím a získal si důvěru mexického lidu. Dnes však situace vypadá diametrálně odlišně.

Při nedávné debatě vedené mimo jiné s Fareedem Zakariou z  Newsweeku a CNN a s Asou Hutchinsonem, bývalým šéfem amerického Úřadu pro potírání drog, zněla hlavní otázka tak, zda je namístě vinit z mexické drogové války USA. Poukázal jsem na to, že na vině nejsou USA ani Mexiko, nýbrž pouze Calderón. Stejně jako Bushova invaze do Iráku byla také drogová válka v Mexiku válkou z vlastního rozhodnutí. Byla to válka, kterou Calderón neměl vyhlašovat, kterou nelze vyhrát a která páchá v Mexiku obrovské škody.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/jM2NUSj/cs;