4

Nový model pro novou Evropu

VARŠAVA – Před pěti lety se ve střední a východní Evropě odehrával příběh jednoho z nejpůsobivějších hospodářských růstů na světě. Roční růst HDP se blížil k pěti procentům, což bylo jen o málo méně než v Číně a Indii. Přímé zahraniční investice proudily do Bulharska, České republiky, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovinska a na Slovensko tempem přesahujícím 40 miliard dolarů ročně. Každý šestý automobil prodaný v širší Evropě se exportoval z továren v tomto regionu. Produktivita a HDP na obyvatele svižně rostly, což zmenšovalo zpoždění za západní Evropou.

Po globální finanční krizi a následné recesi se však region jen těžko snaží získat zpět tehdejší dynamiku. Tempa hospodářského růstu klesla na necelou třetinu předkrizové úrovně. A přímé zahraniční investice, které se v letech 2008 až 2009 propadly o 75%, se zvýšily jen částečně.

Skutečně se zdá, že region střední a východní Evropy zmizel z hledáčku globálních firem a investorů. Náš nový výzkum nicméně zjišťuje, že atributy, díky nimž byl region tak atraktivní, zůstávají nedotčené.