5

Sen pro digitální éru

PRINCETON – Před padesáti lety snil Martin Luther King o Americe, která jednoho dne dostojí svému slibu rovnosti pro všechny občany, černé i bílé. Dnes má sen také zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg: chce poskytnout přístup k internetu pěti miliardám lidí, kteří ho dosud nemají.

Zuckerbergova vize může znít jako sobecká snaha získat další uživatele Facebooku. Svět však v současné době čelí stále hlubšímu technologickému rozkolu, jehož dopady na rovnost, svobodu a právo usilovat o štěstí nejsou o nic méně závažné než v případě rasového rozkolu, proti němuž kázal King.

Více než dvě miliardy lidí na celém světě žijí v digitální éře. Mají přístup k obrovské studnici informací, mohou s malými či nulovými náklady komunikovat s přáteli a příbuznými, mohou se spojovat s jinými lidmi a spolupracovat s nimi novými způsoby. Zbylých pět miliard lidí stále vězí v papírové éře, v níž vyrostla moje generace.

Když jste za těch dob chtěli něco vědět a nevlastnili jste drahou encyklopedii (případně vaše encyklopedie nebyla dost aktuální na to, aby vám řekla, co chcete vědět), museli jste se odebrat do knihovny a hodiny hledat, co potřebujete. Pokud jste chtěli kontaktovat přátele nebo kolegy v zahraničí, museli jste jim napsat dopis a nejméně dva týdny čekat na odpověď. Mezinárodní telefonní hovory byly odrazujícím způsobem drahé a představa, že někoho během telefonátu uvidíte, byla jako z říše science fiction.