Jak zbavit stáří jistoty

Je to téměř optický klam: nad japonským, evropským i americkým obzorem se tyčí penzijní krize. Problém je skutečný, třebaže zveličovaný. Klam tkví v některých plánech, které vznikají, aby se s ním vyrovnaly.

Hlavní otázkou je to, zda privatizace penzijních systémů, navrhovaná ve Spojených státech prezidentem Georgem W. Bushem ve vztahu k programu Sociální zabezpečení, dokáže problém vyřešit, nebo zda jen situaci zhorší. Vzhledem k tomu, že se mnohé země rozmýšlejí, jestli mají zavést určitou variantu Bushova plánu, otázka vyžaduje pečlivé uvážení.

Privatizace sama o sobě očividně řešením není. Nešťastný americký soukromý penzijní systém – dnes zadlužený v řádu stovek miliard dolarů – už podle všeho spěje k vládní výpomoci. Bývaly doby, kdy privatizace – umožňující jednotlivcům zřídit si individuální spořící účty – vyhlížela lépe než Sociální zabezpečení, které investuje do státních pokladničních poukázek s nižšími výnosy. Zastánci privatizace tvrdili, že fondy by si vedly mnohem lépe, pokud by investovaly do akcií, a předpovídali výnos 9%.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ncjHX1V/cs;